Titanzinkové a foliové střešní krytiny

05.12.2009 14:00

Střešní tašky Tondach, Bramac nebo KM Beta zná díky masivním reklamním kampaním výrobců asi každý. Střechu lze ale pokrýt i jiným materiálem než je pálená taška. Vedle titanzinkových krytin (takové ty "plechové") jsou to levnější, méně odolné folie. Výrobců je na trhu hned několik - Vedag, Icopal, Bauder, Alkorplan, Fatrafol, Cembrit a další...
 

A pak jsou tu samozřejmě asfaltové pasy. Těžko ale oddiskutovat fakt, že ve chvíli, kdy je střecha pohledovou záležitostí, tedy tam, kde neuvažujeme ploché střechy, na fóliovou krytinu či asfalt u staveb, které mají k něčemu vypadat, pomyslí jen málokdo.

Střechou z předzvětralého titanzinku, s níž počítáme i my u našeho domu, disponuje dnes už celá řada rodinných domů s moderním střihem. Nejde sice zrovna o "levnou srandu", životnost tohoho materiálu a jeho odolnost proti vnějším vlivům jsou nicméně pádnými důvody pro řadu investorů.

Titanzinek je slitina tří hlavních prvků – zinku, titanu a mědi, která si přirozenou cestou vytváří ochranu před povětrnostními vlivy formou patinace povrchu, tj. patiny. Patina vzniká ve třech fázích. Nejprve reaguje zinek se vzdušným kyslíkem a vytváří na svém povrchu oxid zinku. Následně při působení vody (deště) se vytvoří hydroxid zinku a společnou reakcí s oxidem uhličitým ze vzduchu vznikne na povrchu hustá, pevně lnoucí a vodou nerozpustná vrstva zásaditého uhličitanu zinečného – patina. Ta se na povrchu titanzinku přirozeně obnovuje. Na trhu je k dostání i tzv. předzvětralý Titanzinek, kde je patina vyrobena řízeným výrobním procesem. Jeho cena je však mnohem vyšší.

Z portálu dumabyt.cz a istavitel.cz vybíráme:

ZÁKLADNÍ DRUHY STŘEŠNÍCH KRYTIN

 

◗ pálené tašky
◗ betonové tašky
◗ vláknocementové krytiny
◗ plechové střešní krytiny
◗ asfaltové šindele
◗ plastové šindele


            Poznávacím znamením betonové krytiny je její pevnost a vysoká mrazuvzdornost. Betonové tašky se vyrábějí v několika odstínech a třech povrchovým úpravách. Cena od 188 Kč za metr čtvereční bez DPH (KM Beta)

Pálená taška

Pálená střešní taška je v českých zemích tradiční materiál. Tašky lze povrchově upravovat - dobarvovat, glazovat atd. Hladký povrch zaručuje dlouhou životnost. Kromě nejčastěji používaných „bob­rovek" se vyrábějí např. vlnovky nebo esovky a mnoho dalších.

◗ Použití: sklon střechy musí mít minimálně 22-30°.
◗ Výhody: vysoký tepelný odpor, dobré akumulační a zvukověizolační vlastnosti, příznivý součinitel prostupu vodních par, životnost až 100 let
◗ Hmotnost: asi 40-50 kg/m² (zdvojené bobrovky asi 70 kg/m²)
◗ Cena: od 300 Kč/m²


Betonová střešní taška Natura, cena 205 Kč za metr čtvereční bez DPH  (Bramac)  Betonová střešní taška Natura, cena 205 Kč za metr čtvereční bez DPH  (Bramac)  
  Betonová taška Tegalit, cena 325 Kč za metr čtvereční bez DPH  (Bramac)    Betonová taška Tegalit, cena 325 Kč za metr čtvereční bez DPH  (Bramac)


Betonová taška

Na první pohled je betonová krytina v přírodní barvě jen těžko rozeznatelná od pálené, vyrábí se ale i v dalších barevných odstínech.

◗ Použití: na střechy se sklonem od 17°. Vzhledem k tomu, že jsou betonové tašky ze všech střešních krytin nejtěžší, vy­žadují, aby krov byl dimenzovaný na od­povídající zátěž.
◗ Výhody: pevnost betonových střešních tašek se v průběhu let zvyšuje, což zajišťuje dlouhou životnost. Výrobce po­skytuje na betonové tašky až třicetiletou záruku.
◗ Hmotnost: jedna taška asi 4,5 kg, 1 m² asi 45-70 kg
◗ Cena: od 200 Kč/m²

Vláknocementová krytina

Kdysi tolik oblíbené eternitové šablony nahradily na první pohled podobné, ale na rozdíl od eternitu zdravotně nezávadné lisované desky nebo profilované desky na bázi cementu a umělých vláken.

◗ Použití: kromě zastřešení také na obklady fasád a štítů. Sklon střechy musí být minimálně 15-20°. Pod vláknocementovou krytinou musí být odvětraný prostor. Při dodržení stanovených podmínek je záruční doba 10-30 let.
◗ Výhody a nevýhody: vláknocementové krytiny jsou lehké, otěruvzdorné a trvanlivé, dobře odolávají povětrnostním vlivům a dodávají se v široké barevné škále. Poškozené prvky se ovšem nesnadno vyměňují, protože střecha není pochozí.
◗ Hmotnost: asi 12-21 kg/m²
◗ Cena: šablony od 270 Kč/m², vlnovky od 180 Kč/m²



CO JE TO ENGOBA?
 

U povrchové úpravy pálených tašek se lze často setkat s termínem engoba. Ve zkratce engoba znamená krycí ozdobnou vrstvu z obarvených rozplavených jílů. Kromě okrasné funkce (matný až pololesklý povrch) pomáhá i snižovat prosákavost tašek.

     Trendem v oboru střešních krytin je rozšiřující se nabídka povrchových nebo barevných úprav. Příkladem může být i pálená taška Röben Fläming ve vzoru rustikální. Cena 358 Kč za metr čtvereční bez DPH (Dektrade)

Asfaltový šindel

Tento druh střešní krytiny je v podstatě asfaltový pás opatřený vnitřní nosnou vložkou. Asfaltové šindele mohou mít různé tvary, např. také tvar střešních tašek.

◗ Použití: minimální sklon střechy je 7°. Šindele jsou vhodné pro krovy, které nedovolují vysoké zatížení krytinou, dále pro atypické stavby, protože se snadno přizpůsobují i složitým tvarům střechy.
◗ Výhody a nevýhody: nízká hmotnost a snadná montáž, na druhé straně nižší trvanlivost některých typů asfaltových šindelů a nižší požární odolnost.
◗ Hmotnost: při tloušťce krytiny 3 mm ne­přesahuje 10 kg/m².
◗ Cena: asi 200-300 Kč/m²

NÁŠ TIP

 

Mezi nejznámější vlastnosti hliníku patří nízká hmotnost. Potvrzuje to i šindel společnosti Prefa Aluminiumprodukte. Ostatně posuďte sami:
◗ hliníkový šindel (tloušťka 0,56 mm) s úpravou dvouvrstvým kompozitním lakem
◗ rozměry: 420 x 240 mm v ploše (1m² = 10 ks)
◗ hmotnost: 2,3 kg/m²
◗ nosnost: minimálně 800 kg/m²
◗ sklon střechy: od 25° = 47 %
◗ připevnění: 1 ks příchytky na 1 šindel (tzn. 10 ks/m²)
◗ 10 barev (přepalovaná prášková barva na povrchu stucco nebo na hladkém provedení)


Asfaltová vlnitá krytina Onduline se vyrábí z organických váken sycených bitumenem a tvarovaných tlakem při vysoké teplotě do tvaru vlnitých desek. Snadná manipulace i montáž ji činí mimořádně široce použitelnou. Cena 272 Kč/1,9 metrů čtverečních bez DPH (Onduline)    

Vlnité bitumenové desky

Na našem trhu je několik typů vlnitých bitumenových desek. Vyrábějí se z re­cyk­lovaného papíru, z buničiny a jiných vhodných organických vláken, která ne­obsahují azbest.

◗ Použití: bitumenové desky se nelepí ani nesvařují, proto je lze použít jen na šikmé střechy s minimálním sklonem 5°.
◗ Výhody a nevýhody: lze je instalovat svépomocí. Nevýhodou je nižší protipožární odolnost.
◗ Hmotnost: asi 4 kg/m², nejlehčí ze sou­časných střešních krytin
◗ Cena: asi 180 Kč/m²

Plechové střešní krytiny

Plechové krytiny se vyrábějí lisováním do tvaru tašek, nebo jako velkorozměrové rovné tabule.

◗ Použití: bohatá nabídka tvarů i barev činí plechové krytiny obecně velmi univerzálními, vhodnými pro novostavby i rekonstrukce
◗ Výhody: nízká hmotnost a poměrně snadná montáž. Lze je přizpůsobit různým tvarům střech, bývají vhodné i do náročných klimatických podmínek. Životnost je určována povrchovou nebo jinou úpravou, u mědi ji lze počítat na staletí.
◗ Hmotnost: asi od 5 kg/m²
◗ Cena: Ocelový plech oboustranně žárově pokovený slitinou zinku, hliníku a kře­míku - asi 200 Kč/m², s posypem kamennou drtí nebo keramickým granulátem - asi 500 Kč/m²
Hliníkový plech bez povrchové úpravy - asi 200 Kč/m², s barevnou lakovanou úpravou asi 230 Kč/m², s plastovým povrchem - asi 400 Kč/m², lakovaný nebo opatřený polyesterovým nátěrem - asi 500 Kč/m²
Měděný plech o tloušťce 1 mm - asi 1 500 Kč/m²
Nerezová ocel obsahuje minimálně 10,5 % chromu, často i menší množství molybdenu a niklu.
Titanzinek, bezúdržbový materiál ná­ročný na správnou technologii pokládky - od 200 Kč/m²

Oproti jiným krytinám má plechová tu výhodu, že ji lze použít i na vnější obložení nebo zvlášť namáhané svislé části budovy a vytvořit tak se střechou jednotný celek (Lindab)     Lehká střešní krytina Lindab Topline je profilována do tvaru klasických střešních tašek a vyrábí se z ocelového plechu s barevnou povrchovou a ochrannou úpravou. Cena od 296 Kč za metr čtvereční bez DPH (Lindab)     Základem krytiny Lindab Seamline je ocelový pozinkovaný plech, který je povlakován několika vrstvami polyesterových ochranných laků. Cena 597 Kč  za metr čtvereční bez DPH (Lindab)

Štípaná břidlice

Střešní krytina z přírodní břidlice se vyrábí štípáním a řezáním. Břidlicové šablony je možno pokládat i na střechy ne­pravidelných tvarů, na střechy horských chalup, ale na současné rodinné domy se příliš nehodí.

◗ Použití: nejmenší dovolený sklon střechy je 25°.
◗ Výhody a nevýhody: břidlicové šablony jsou pevné, odolné a lehčí než pálené nebo betonové tašky. Nevýhodou té­to krytiny jsou poměrně vysoké nároky na odbornost pokládky.
◗ Cena: 700-1 200 Kč/m²



     Krytina z přírodní břidlice může skvěle korespondovat s návratem k přírodním materiálům. Výhodou je i její yvsoká pružnost, která výrazně zvyšuje odolnost při případných deformacích střechy. Cena od 562 Kč za metr čtvereční bez DPH (Richter - Pizzaras)

Kameninová krytina

Kameninová střešní krytina může mít různé barvy, rozměry a tvary. S glazurou je mrazuvzdorná, stálobarevná a mi­nimálně nasákavá.

◗ Použití: je vhodná na střechy, na které lze položit klasické pálené tašky.
◗ Výhody: bezúdržbová po celou dobu své životnosti
◗ Cena: asi 700 Kč/m²

Došková střecha není snadná na realizaci ani levná, nicméně výsledek pak může stát za to. Překvapivě dobře může ladit i s novostavbou    

Došková krytina

Došek lze jednoduše charakterizovat ja­ko svazek slámy dlouhý 60-140 cm. Na jeden metr čtvereční je potřeba kolem 15 došků.

◗ Použití: aby dešťová voda po doškové střeše snadno stékala, musí být sklon krokví alespoň 45°.
◗ Výhody a nevýhody: velmi lehká krytina, má dobré tepelněizolační vlastnosti. Jejími nevýhodami je malá trvanlivost došků (2-4 roky) a snadná zápalnost.
◗ Cena: asi 650 Kč/m²


Dřevěný šindel

Šindel lze popsat jako úzké dřevěné prkénko, které má na jedné podélné straně drážku a na druhé ostří, kterými se k sobě sesazují podobně jako palubky. Šindele se vyrábějí ručně nebo strojově ze smrkového, modřínového nebo jedlo­vého dřeva.

◗ Použití: v porovnání s došky jsou šindele trvanlivější a nejsou tak snadno zápalné.
◗ Výhody a nevýhody: originální, osobitá stře­cha, náročnější výroba i pokládka
◗ Cena: asi 400 Kč/m² (strojově vyráběné)

     Stylový šindel Cambridge se vyznačuje klasickým míchaným vzhledem míchaných barev. Cambridge se vyrábí na těžké skelné rohoži se speciální butumenovou směsí, která zabezpečuje dlouhotrvající ochranu střechy. Cena 250 Kč za metr čtvereční bez DPH (IKO)

Výhodou plastové šablony je její dlouhá životnost bez nutnosti údržby, nízká váha, nenasákavost, nepropustnost i snížená hořlavost. Dokáže také napodobit vzhled přírodních materiálů (Dova Eureko)
Výhodou plastové šablony je její dlouhá životnost bez nutnosti údržby, nízká váha, nenasákavost, nepropustnost i snížená hořlavost. Dokáže také napodobit vzhled přírodních materiálů (Dova Eureko)    


Plastové krytiny

Plastové střešní krytiny se na našem trhu objevily teprve v 90. letech. Vyrábějí se z recyklovaných plastů a přísad, které vytvářejí ochranu před UV zářením a snižují hořlavost. Vylisované šablony mohou mít tvar klasických střešních tašek nebo dřevěných šindelů. Standardně se vyrábějí v antracitové či černé barvě.

◗ Použití: minimální sklon střechy 20°
◗ Výhody a nevýhody: kladem je nízká hmotnost (4,5-7 kg/m²) a velká odolnost, nevýhodou je částečná hořlavost a nutnost pokládat na bednění.
◗ Cena: asi 280 Kč/m²

(Pozn.: uvedené ceny jsou bez DPH, bez pokládky a pouze orientační.)

—————

Zpět